Kabina audiometryczna - wymagania.
  • Co jest wymagane do wykonania profesjonalnego badania audiometrycznego?

Mamy 3 składowe:

  1. audiometr,
  2. osoba do przeprowadzenia badania (automatycznie lub ręcznie) oraz
  3. kabina audiometryczna - inaczej nazywana kabiną ciszy

 

Dlaczego kabina?

Cóż, aby zmniejszyć hałas (zewnętrzny) , a w konsekwencji liczbę wyników fałszywie dodatnich, które wskazują na utratę słuchu, gdy ich nie ma.

 

Na fotografii: Audiometryczna Kabina Sibelmed model Premium  

Jest też inny powód, dla którego kabina ciszy jest potrzebna, a mianowicie zmniejszenie rozpraszania się pacjenta przez zewnętrzne dźwięki i szumy, takie jak świst generowany przez klimatyzację czy niskie dźwięki (często niesłyszalne generowane przez windy. A także rozmowy, odgłosy kroków, trąbienie, silniki samochodowe, dudnienie torów tramwajowych czy pociągowych itp.

Nieodłączne problemy 

Badana osoba musi skoncentrować się na wykrywaniu słabych sygnałów i odpowiadać poprawnie przyciskiem pacjenta po rozpoznaniu wytwarzanego dźwięku przez audiometr.

Istnieją pewne nieodłączne problemy związane z audiometrycznymi kabinami ciszy.

Koszta - cena kabin

Pierwszym i najbardziej oczywistym jest koszt urządzenia; zazwyczaj ceny zaczynają się od ok. 15k PLN. Jeśli kabina ma być zlokalizowana w stosunkowo cichym miejscu i jeśli jest używana do rutynowych badań dotyczących ochrony słuchu, koszt może nie być zbyt wysoki.

Kliniczne testy 

Jednak w przypadku testów klinicznych lub badawczych, lub jeśli lokalizacja testowa znajduje się w pobliżu hali produkcyjnej, może być potrzebne urządzenie dwuścienne, co wiąże się z jeszcze wyższymi kosztami.

Waga i przestrzeń

Druga kwestia to zajmowana przestrzeń i jej waga. WPonownie, im bardziej wyrafinowana jest kabina, tym więcej miejsca wymaga, podobnie jak jej masa. Jeśli istnieje potrzeba odizolowania również operatora audiometrycznego, to wymagane jest pomieszczenie dwuosobowe i trzeba wygospodarować jeszcze więcej miejsca.

Klaustrofobia 

Fobia sytuacyjna wywoływana przez irracjonalny strach przed ciasnymi lub zatłoczonymi przestrzeniami. Może to być wywołane przez takie rzeczy, jak zamknięcie w pokoju bez okien, utknięcie w zatłoczonej windzie lub jazda po zatłoczonej autostradzie. Niektórzy pracownicy/pacjenci mają tendencję do odczuwania klaustrofobii i dyskomfortu podczas siedzenia w kabinie audiometrycznej.

Przeprowadzka

Trzecią kwestią może być przeniesienie kabiny w inne miejsce. Tradycyjne konstrukcje z jednolitymi ciężkimi elementami stanowi nie lada problem. Wymaga zaangażowania kilku instalatorów do rozmontowania kabiny i ostrożne przewiezienie w nowe miejsce, a następnie instalację.

Czwarta kwestia to masa. Kabiny w profesjonalnym wygłuszenie są bardzo ciężkie. Koniecznie, jeszcze przed montażem należy upewnić się czy strop pomieszczenia udźwignie ciężar kabiny.

Podsumowując:

  1. Przed montażem upewnij się czy strop udźwignie kabinę.
  2. Zaplanuj instalację kabiny w najcichszy miejscu budynku / przychodni.
  3. Nie instaluj kabiny w pobliżu wind
  4. Nie instaluj kabiny w okolicy kanałów klimatyzacji