stetoskopy ultradźwiękowe

Słuchawki lekarskie – atrybut lekarza.

Dress code – określenie, odnoszące się do wymogów odpowiedniego stroju przystającego do wykonywanej pracy, do zawodu, do sprawowanej funkcji, ma ono odniesie również do ubioru lekarza a także do przynależnych mu atrybutów . W każdej bowiem psychologii pracy, specjaliści zajmujący się optymalnymi warunkami , jakie muszą być spełnione, przez przedstawiciela określonego zawodu, podkreślają wagę stroju a także atrybutów lekarskich,w sytuacji pracy lekarza.

Stetoskop i wizerunek lekarza

Psychiatrzy, psychologowie, już dawno odkryli, że biały fartuch i wynaleziony wprawdzie już ponad 200 lat temu, stetoskop, bardzo dobrze działają na psychikę pacjenta. Jest bowiem prawdą znaną od lat, że zarówno choroba , jak i źródła jej wyleczenia, tkwią, w dużej mierze, w psychice pacjenta. Wizerunek zaś lekarza , jego ubiór, atrybuty lekarskie, urządzenia medyczne, które mu towarzyszą, jego twarz, mimika, to wszystko składa się na pierwsze wrażenie, na odbiór jego postaci i przekłada na całą gamę wartości moralnych, z którymi postać lekarza jest kojarzą a także na zaufanie, tak niezbędne w procesie leczenia. Nieodłącznym atrybutem są zawieszone na szyi słuchawki lekarskie, ten chciałoby się powiedzieć literacko” stary, dobry stetoskop”, który podnosi wiarę w prawidłową diagnozę.

Wiele badań przeprowadzonych wśród pacjentów w Ameryce , Nowej Zelandii i w wielu innych krajach europejskich potwierdza fakt, ze lekarz ubrany w biały lekarski fartuch z nieodłącznym stetoskopem budzi zaufanie i przyciąga swoja wiarygodnością o wiele bardziej niż ten, w nieodpowiednim stroju, chociażby ten drugi dysponował równie obszerną wiedzą z zakresu medycznego kunsztu.

Inna sprawa , że, w różnego rodzaju publikacjach specjalistycznych i popularno-naukowych coraz częściej pojawia się problem nieumiejętności posługiwania się stetoskopem jako narzędziem diagnozy lekarskiej. W dobie bardzo specjalistycznych urządzeń medycznych , opartych na wiedzy z zakresu elektroniki, w świecie cyfrowym, świecie komputerów, najnowszej generacji, dla wielu, stetoskop, zwykła słuchawka lekarska, może się wydawać przeżytkiem.

Rozwój medycyny - Echo Stetoskop 

Miniaturyzacja i techniki cyfrowe zaowocowały opracowaniem wysokiej rozdzielczości, zasilanych bateryjnie, osobistych urządzeń ultrasonograficznych o doskonałych możliwościach obrazowania przepływu krwi w skali szarości i w kolorze. Urządzenia te są odpowiednio nazywane „stetoskopami ultradźwiękowymi” i są praktyczne w użyciu. Poniżej na fotografii: przenośny - poręczny aparat POCUS USG KOSMOS od Echo Nous. 

Przenośny aparat Usg. Ultrasonografy Kosmos Echo Nous wykorzystują postęp głębokiego uczenia się w zakresie obrazowania komputerowego i uczenia maszynowego, aby zapewnić szybsze, bardziej precyzyjne i łatwiejsze w użyciu narzędzia POCUS.

Fakt, mimo rozwoju medycyny nadal powszechnie wizerunek lekarza kojarzy się nieodłącznie ze stetoskopem… Ciekawe, czy kiedyś atrybutem z jakim będzie kojarzył się lekarz będzie "stetoskop ultradźwiękowy", czyli poręczny ultrasonograf POCUS?

 

StetoskopStetoskop cyfrowyStetoskop elektroniczny