Noworodkowa lampa do fototerapii

Lampa noworodkowa do fototerapii 

Fototerapia, znana również jako terapia światłem, jest zabiegiem stosowanym w celu obniżenia poziomu bilirubiny we krwi dziecka. Lampa do fototerapii emituje niebieskie światło, które jest pochłaniane przez bilirubinę w skórze dziecka. Powoduje to rozpad bilirubiny na mniejsze, rozpuszczalne w wodzie cząsteczki, które mogą być wydalane z organizmu dziecka wraz z moczem i stolcem.

Specjalny typ lampy

Noworodkowa lampa do fototerapii to specjalny rodzaj lampy przeznaczony do stosowania w leczeniu żółtaczki u noworodków. Żółtaczka to stan, który pojawia się, gdy we krwi dziecka gromadzi się substancja zwana bilirubiną. Bilirubina jest żółtawą substancją, która jest wytwarzana, gdy organizm rozkłada czerwone krwinki. Wysoki poziom bilirubiny może powodować żółte zabarwienie skóry dziecka i białkówek oczu, stan znany jako żółtaczka.

Stosowanie 

Lampy do fototerapii noworodków są zwykle używane na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii noworodków (NICU) do leczenia noworodków z żółtaczką. Lampy zostały zaprojektowane tak, aby były bezpieczne dla niemowląt i często są wyposażone w specjalne funkcje, takie jak regulacja intensywności i długości fali, aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość światła do jego potrzeb. Dziecko zwykle umieszcza się pod lampą na kilka godzin, a leczenie kontynuuje się, aż poziom bilirubiny we krwi powróci do normy. 

Leave a comment

All comments are moderated before being published