Sklep dla lekarzy Medica 91 sp.j.

Dopplery - przepływomierze w praktyce lekarza dentysty 

W porównaniu do diagnostyki obrazowej, takiej jak rezonans magnetyczny (MRI), radiografia (RTG) i tomografia komputerowa (CT), Osłuchiwanie dopplerowskie stawu skroniowo-żuchwowego jest mniej kosztowną, całkowicie nieinwazyjną i wolną od promieniowania procedurą diagnostyczną.

Staw skroniowo-żuchwowy, jeśli jest zdrowy i nienaruszony, powinien mieć kłykieć oraz na nim osadzony krążek. Zdrowy staw jest zamknięty we włóknistej torebce wypełnionej płynem maziowym. Płyn maziowy jest najbardziej śliską substancją w ludzkim ciele.

Tak więc w normalnej interakcji stawu i jeśli słuchamy stawu za pomocą dopplera oraz jeśli wszystko jest tam, gdzie powinno być nienaruszone badający nie powinien usłyszeć tarć ani żadnych innych dźwięków-zgrzytów przechodzących przez urządzenie dopplerowskie.

Kiedy krążek zaczyna wysuwać się  z pozycji i zaczyna nawiązywać kontakt między kośćmi można usłyszeć trzeszczenie, a nawet manualnie - palpitacyjnie  wyczuć przeskakiwania w stawie.

 

Osłuchiwanie dopplerem jest dla lekarza dentysty wspaniałym sposobem, aby posłuchać co dzieje się wewnątrz stawu skroniowo-żuchwowego.

Szybki, mało-kosztowny sposób diagnozowania stawu skroniowo-żuchwowego  

Tak więc osłuchiwanie dopplerowskie jest bardzo przydatnym i niezwykle wartościowym narzędziem diagnostycznym, które można włączyć do praktyki lekarza dentysty. Jest to szybka i niezawodna metoda osłuchiwania stawu w kierunku zdiagnozowania zaburzeń.

Z punktu widzenia radiologii złotym standardem jest obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI). To badanie, w przeciwieństwie do standardowych zdjęć radiologicznych i skanów CT, umożliwia dokładne zobrazowanie i określenie pozycji krążka.  Ze względu na duże koszty MRI często zleca się wyłącznie u pacjentów z zaawansowanymi dysfunkcjami lub dużym bólem.

Dlatego lekarz musi umieć oceniać stan zdrowia stawu skroniowo-żuchwowego za pomocą mniej kosztownych czy inwazyjnych narzędzi diagnostycznych. Chociaż omówienie możliwych nieprawidłowości w stawie skroniowo-żuchwowym, które są dość specyficzne, wykracza poza zakres tego postu, można wyróżnić trzy stany stawu, w których zaburzenia mogą mieć różny stopień zaawansowania. Do stanów tych należą: staw bez zmian strukturalnych, ze zmianami w obrębie bieguna bocznego oraz ze zmianami w obrębie bieguna przyśrodkowego.

Zaburzenia stawu skroniowo żuchwowego - diagnozowanie sposoby  

Lekarze dentyści często wykorzystują zmysł dotyku (palpacja stawów) do wstępnego diagnozowania zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Bardziej zaawansowane badania można realizować dzięki zastosowaniu dopplera fali ciągłej i z większą precyzją  osłuchać tarcia oraz sprawdzić jakość smarowania w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

Odsłuchiwanie  stawów pacjentów jest ważnym krokiem w procesie badania stawu skroniowo-żuchwowego oraz zgryzu. Zastosowanie dopplera fali ciągłej pozwala na auskultację, dzięki której da się usłyszeć tarcia, zgrzyty i kliknięcia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

Pacjent poproszony jest o poruszanie żuchwą w różnych kierunkach, co pozwala na wykrywanie wszelkich nienormalnych dźwięków klikania lub zgrzytania dochodzących z poruszającego się stawu.  

https://www.speareducation.com/spear-review/2012/11/doppler-auscultation-at-the-examination

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3558074/

Leave a comment

All comments are moderated before being published