Otoskop i badanie słuchu

Otoskop przy badaniu słuchu 

Zanim personel medyczny przeprowadzi test słuchu sprawdzany jest stan zewnętrznych przewodów słuchowych za pomocą urządzenia: otoskop.

Badanie audiometryczne sprawdza zdolność słyszenia dźwięków. Dźwięki  jakie wysyła audiometr różnią się w zależności od ich głośności (intensywności) i prędkości drgań fali dźwiękowej (ton). Fale dźwiękowe stymulują nerwy ucha wewnętrznego - Dźwięk następnie wędruje szlakami nerwowymi do mózgu.

Badanie przeprowadza audiolog - lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu ubytku.

Celem badania jest upewnienie się czy w przewodach słuchowych nie znajdują się ciała obce (np. nadmiar woskowiny) oraz czy uszy są w stanie stosownym do przeprowadzenia testu. Np. schorzenie zapalenie ucha eliminuje możliwość przeprowadzenia badania słuchu audiometrem.

 

Badanie słuchu przeprowadzane jest za pomocą audiometru podłączonego do słuchawek w specjalnie odizolowanej od hałasów kabinie „ciszy”  (inaczej kabinie audiometrycznej).

Na głowę pacjenta zakładane są słuchawki natomiast do dłoni pacjent dostaje tzw. „przycisk pacjenta” – za pomocą którego reaguje nadźwięki jakie pojawiają się w słuchawkach. Dźwięki wysyłane przez słuchawki są o różnym natężeniu i odmiennej wysokości. Wysyłane dźwięki pojawiają naprzemiennie się w prawym i lewym uchu. Następnie przez słuchawki zostają wysyłane sygnały o różnej wysokości i głośności.

 


W trakcie badania sygnały wysyłane są tylko do jednego ucha. Pacjent zobowiązany jest do uruchomienia przycisku odpowiedzi (włącznika odzewu pacjenta) natychmiast po usłyszeniu sygnału. Zwykle po teście ucha prawego, badanie jest przeprowadzanie dla ucha lewego.

Kliknij TUTAJ aby zobaczyć audiometry tonalne w naszej ofercie.

Leave a comment

All comments are moderated before being published